להוציא לאור בהצלחה

מנחה: הסופרת הגר ינאי

פרטים בהמשך

6 מפגשים שבועיים

יום שני

21:00-18:30

מתחילים

מקוון עם שיעור ראשון פרונטלי

אודות הקורס

קורס הכנה להוצאה לאור בהשתתפות אנשי מקצוע מובילים בתחום

סיימתם לכתוב ספר ואתם מעוניינים להוציא אותו לאור? קורס ההכנה להוצאה לאור מיועד בדיוק למטרה זו. הקורס שלנו ינחה אתכם בדרככם ויצייד אתכם בידע המעודכן ובכלֵי החשיבה הדרושים להגשים את החלום בדרך המקצועית, הטובה והחסכונית ביותר. הקורס מיועד לכותבים שיש להם כתב יד שלם של רומן, ספר ילדים או ספר בכל סוגה אחרת ומעוניינים לפרסם אותו – באחת ההוצאות הגדולות או בהוצאה עצמית.

בקורס ילמדו המשתתפים כיצד לגבש ולשפר את כתבי היד שלהם לפני המשלוח להוצאה ויתרגלו כתיבת תקציר שנלווה לספר. הם יפגשו עורכים בכירים בהוצאה, יבינו כיצד הם בוחרים כתבי יד ומה השיקולים המנחים אותם, וילמדו על עיצוב עטיפה, על הפקה, על יחסי ציבור ושיווק. המתרגמת ג'סיקה כהן, שזכתה עם דויד גרוסמן בפרס מאן בוקר הבין־לאומי על תרגומה של ספרו "סוס אחד נכנס לבר", תהיה מרצה אורחת ותשוחח עם המשתתפים על סוגיית התרגום לאנגלית.

לכל המשתתפים בקורס יתאפשר להעביר את כתב היד שלהם במסלול הלקטורה הפתוחה ולקבל משוב מקצועי שישקף להם חוזקות וחולשות.

זהו קורס חובה לכל מי שחולם להוציא את ספרו לאור.

 

מבנה הסדנה

  1. כתב יד בשל – יש חיה כזאת? נשוחח עם הגר ינאי מנחת הקורס על גישות שונות ועכשוויות להוצאה לאור בארץ ונלמד טכניקות של גיבוש כתב היד בעזרת שימוש בתמה (Theme) וברעיונות של אריסטו וג'וזף קמפבל
  2. הלקטורה– דלת הכניסה להוצאה לאור. נשוחח עם ענבל גפני, מנהלת הלקטורה של עם עובד. נלמד על התחנה הראשונה של הספר בהוצאה: הלקטורה, נתוודע לנקודת המבט של הלקטורים, נבין מה הם מחפשים ונקבל עצות איך לעבור היטב את מנגנון הסינון.
  3. מכירים את העורכים. נכיר את האנשים הקובעים את גורלו של הספר בהוצאה. ארז רווה יספר מה הוא מחפש בספרות מתורגמת עכשווית. תמר הוכשטטר תספר מה היא מחפשת בספר ילדים.
  4. העטיפה – כרטיס הביקור של הספר. נשוחח עם דורית שרפשטיין על עיצוב עטיפות ונלמד כיצד להביע את עצמנו בעזרת העטיפה וגם להיות תקשורתיים ומסחריים. בחלק השני של השיעור נתוודע עם אליעזר זקס לתהליכי עריכת הלשון, ההפקה, העימוד והדפוס.
  5. פוגשים את הקוראים. בשיעור הזה נלמד על יחסי ציבור ושיווק. נפגוש את עירית אלקבץ, אשת יחסי הציבור של ההוצאה, ואת איריס בן חיים גורדון, אשת השיווק.
  6. פורצים אל הזירה העולמית. בשיעור האחרון של הקורס נפגוש את המתרגמת עטורת הפרסים ג'סיקה כהן, נשמע ממנה על עבודתה ונקבל עצות לתרגום מוצלח.

על המרצה

הגר ינאי מנחת הקורס היא סופרת, עורכת ספרותית ומורה לכתיבה יוצרת. זכתה בפרס ראש הממשלה לסופרים עברים, בפרס דבורה עומר לספרות נוער ובשלושה פרסי גפן לפנטזיה ישראלית. בוגרת בית הספר לכתיבה ולתסריטאות של קמרה אובסקורה ובעלת תואר שני בספרות עברית מאוניברסיטת בן־גוריון בנגב. ספרה לכתוב ולהוציא לאור – מדריך עכשווי לכתיבת פרוזה ולפרסום ספרים יראה אור בהוצאת עם עובד.

ג'סיקה כהן מתרגמת ספרות עברית עכשווית לאנגלית. היא ילידת אנגליה שגדלה בירושלים ומתגוררת כיום בקולורדו, ארה"ב. בין הסופרים שתרגמה: דויד גרוסמן, עמוס עוז, לאה איני, אתגר קרת, רונית מטלון, יעל הדיה, דרור משעני, וניר ברעם. ב-2017 זכתה יחד עם דויד גרוסמן בפרס מאן-בוקר הבינלאומי על תרגומה של ספרו "סוס אחד נכנס לבר", וב-2021 קיבלה מלגת גוגנהיים לתרגום. בשנים האחרונות היא פעילה למען זכויות, נראות מוגברת, ותנאי עבודה משופרים למתרגמים.

ארז רווה הוא עורך ספרים ופסנתרן. הוא החל את עבודתו בספרים בהוצאת מודן, וזכה לעבוד בה על פרויקטים יחודיים כמו הוצאת כתביה האחרונים של יונה וולך והתרגום הראשון של 'ממעמקים' - יומנו של אוסקר ויילד. את סדרת הספרים 'עין טובה' הקים בעם עובד בשנת 2016 בכוונה להציג לקהל הישראלי קולות חדשים מרחבי העולם. בין הספרים שראו אור בסדרה, הזוכה להצלחה רבה מרגע השקתה: 'הבית ההולנדי' מאת אן פאצ'ט, 'כל מה שקרה שם באמת' מאת ברין גרינווד ו'שקרים הכרחיים' מאת דיאן צ'מברליין. בשנת 2022 רואה אור הספר ה – 20 בסדרה.

תמר הוכשטטר היא עורכת ספרי הילדים והנוער בהוצאת עם עובד, סופרת ויוצרת לילדים ונוער. פרסמה שימש ספרים בהוצאות שונות וסיפורים קצרים במגזינים לילדים. כלת פרס שרת התרבות ע"ש דבורה עומר ופרס רמת-גן לספרות. ערכה והגישה את תוכנית הרדיו לילדים "תיבה מזמרת" בגלי צה"ל.

איריס בן חיים גורדון היא מנהלת השיווק של הוצאת עם עובד. החלה את דרכה בתחום הפרסום והשיווק כתקציבאית, ומאז שנת 2001 מטפלת בתחום בהוצאה. במסגרת עבודתה אחראית על קשרי ההוצאה עם חנויות הספרים, על הפעילות הדיגיטלית של ההוצאה ברשתות החברתיות, וככלל על קידום מכירת הספרים בצינורות השיווק השונים.

עירית אלקבץ היא מנהלת יחסי הציבור של הוצאת "עם עובד" משנת 2001 ועד היום. במסגרת עבודתה אחראית על פרסום וקידום הפעילות הכללית של ההוצאה וכמובן על קידומם של הספרים הרואים בה אור תוך שימוש בכל אמצעי התקשורת. במהלך השנים עבדה בתקשורת ובהוצאות ספרים שונות, ביניהן: ספרית מעריב, כנרת, כתר. כמו כן, במשך ארבע שנים לימדה את במחלקה לתרבות, יצירה והפקה במכללת ספיר קורס שנושאו "ספרים, יחסי ציבור".

ענבל גפני היא אחראית תחום לקטורה ב"עם עובד". בעלת תואר ראשון ושני בספרות ובלשון (במסלול עריכה וסגנון). את הקריירה בעריכה החלה ענבל בעיתונות ובמכון המחקר מרכז טאוב, ולאחר שנים של התמקצעות בעריכה אקדמית ובספרות עיון, הגשימה חלום ונכנסה לתחום הפרוזה כלקטורית ב"עם עובד". כיום היא עובדת כממונה על צוות הלקטורים והלקטוריות וממשיכה לערוך ספרים בהוצאה ומחוצה לה. אוהבת אהבת נפש את השפה ואת הספרות העברית, ומחכה בסקרנות לגלות את הקול החדש הבא.

דורית שרפשטיין היא מעצבת ספרים ושימשה בתפקיד העורכת הגראפית של הוצאת עם עובד שנים רבות. למדה עיצוב, רישום והדפס בארץ ובניו יורק בין היתר אצל מילטון גלייזר. עיצבה ספרים רבים ביניהם ספרי ילדים של מאיר שלו ודויד גרוסמן ומאות עטיפות לספרים: מעטיפות לספרים של חיים באר, יהושע קנז ומאיר שלו ועד לעיצוב סדרה של תרגומים חדשים לספרי אגתה כריסטי. לימדה קורסים בעיצוב ספרים בבית ברל.

אליעזר זקס הוא מנהל הפקה וייצור בהוצאת עם עובד. בעלים של חברת קורדינטה – הוצאה לאור של ספרי טיולים, פנאי ומורשת והפקת חוברות ממותגות בענף הפרסום. קופירייטר, משווק ומפיק דפוס במשרדי פרסום.

להוציא לאור בהצלחה

או צרו איתנו קשר:

חדר משלנו

בית הספר לכתיבה של עם עובד

השאירו פרטים כאן

חיפוש